Latch Hook

Latch-Hook,6-7cm boyunda kesilmiş yün iplikleri, bir tığ yardımı ile büyük delikli kanvas kumaşına düğüm atarak elde edeceğiniz tüylü görünümlü bir nakış türüdür. İşlemesi son derece dinlendirici ve zevklidir görme problemi olanlar içinde işlemesi kolaydır... Bu yöntemle çok güzel halılar, paspaslar ve dekoratif ürünler yapmanız mümkün.


Bu minik paspasları görünce insanın hemen bi tane yapası geliyo değil mi?


Gelelim nasıl yapıldığına... Önce ip temini ile başlayalım. Hazır kesilmiş ipler satın alabilirsiniz, ama ben genelde evde kalmış artık iplerin değerlendirilmesi taraftarıyım. Aynı kalınlıkta olan ipleri tercih etmenizi öneriyorum. Zaten büyük kentler de dahil hobi ürünü satan mağazalara soruyorum, daha hala satan bir yer bulamadım...


Aslında latch hook çok zevkli bir uğraş, üstelik de çok kolay. Temin edeceğiniz latch hook tığı ile aşağıdaki resimde özetlendiği gibi kolayca işleyebiliyorsunuz. tığı kapalı halde kanvasın deliğinden geçiriyorsunuz, karşı tarafa geçerken tığın ağzı kendilinden açılıyor zaten, açılan ağzın içine ipinizi yerleştirip, kendinize doğru çekiyorsunuz ve tığ basitçe düğümü atmış oluyor. Aynı işi kalın ve sıradan bir tığ marifetiyle gerçekleştirip, kendiniz düğümleyebilirsiniz ancak bu çok zor, oyalıyıcı ve yorucu oluyor. Latch hook tığları artık her yerde satılıyor, tanesi 4-5 lira civarında.


Latch hook kanvasını Türkiye' de metreyle satan bir yer bulamadım. Satılanlar hep baskılı şekilde ve oldukça pahalı. Ben çalıştığım örnekte bu tarz bir kanvas bulamadığım için "SIVA ALTI FİLESİ" kullanmıştım. İnşaat malzemeleri satan her yerde metresi 1 liraya satılıyor. Deneyebilirsiniz. Ama biraz zamanınız varsa normal tığ ile zincir çekip istediğiniz boyutta kareler örerek kanvasınızı kendinizde yapabilirsiniz. Hani havlu kenarı yapımında kullanılan ve bir sefer ütülenen naylon ipler varya, o tarz bir iple örüp düzgünce ütülerseniz, rahat rahat işlersiniz.


İşlemeniz bittikten sonra tüylerin uzunluğunu makasla kırpmak suretiyle eşitleyin.
Latch hook çok güzel sonuçların alınabileceği basit bir hobi. Öneriyorum...


Malum Türkiye' de yaşıyoruz. Latch hook yapmak için kumaş aramıştım ama tabiki bulamadım. İnternette baktım ve fiyatının çok fazla olduğunu öğrendim. Evde yapabilir miyim deyip üşendim. En sonunda bi gün alışveriş yaparken sıva altı filesi diye bişey keşfettim ve denemeye karar verdim. İşte bu minik halıcık sıva filesi üzerine işlendi.Evde latch hook filesi yapmak isteyenlere ufak bi öneri, naylon ipten kare kare örüp kullanabilirsiniz. Müsait olduğum bi zaman ben deneyeceğim.

5 yorum:

 1. Çok güzel olmuş, ellerinize sağlık. Şimdi anneme gösterdim; o da halı kaydırmaz kullanarak, yapılanı görmüş, banyo paspası olarak. Ben de denemek isterim.

  YanıtlaSil
 2. aslında çok kolay ve çok zevkli bence bir an önce deneyin. Gerçi kış için daha iyi bir hobi, yazın sıcakta terletebilir. bir de iplerin tüylerinden bol bol burnunuz kaşınacak. beni baya bi hapşurtmuştu yaparken:)

  YanıtlaSil
 3. vaaaaoooov çok güzel olmuş ellerinize sağlık :)

  YanıtlaSil
 4. ne kadar pratik zekasınız, üstelik anlatımınız da çok akıcı ve anlaşılır, teşekkürler...

  YanıtlaSil
 5. Sıva filesiyle boşa uğraşmayın iki yıllık kullanımdan sonra sökülmeler başladı. En iyi yöntem hazır delikli tül yada elde tığla örülen boş kareler.

  YanıtlaSil